مسئول شورای زکات دماوند، حجت الاسلام فتاح دماوندی: بیشترین زکات دریافتی در دماوند مستحبی است.

مسئول شورای زکات ‌دماوند با بیان اینکه بیشترین زکات دریافتی در دماوند، زکات مستحبی است گفت:‌

♦️ اداره اوقاف دماوند باید در اجرای این امر، وقف ویژه زکات را گسترش دهد.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه شهرستان دماوند به گزارش خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام و‌المسلمین فتاح دماوندی در نشست شورای زکات که با حضور اعضاء این شورا در دفتر امام جمعه این شهرستان برگزار شد، با اشاره به اهمیّت زکات و تأکید بر انجام آن در آیات و روایات قرآنی اظهار داشت:

♦️ انجام زکات و رسیدگی به امور فقرا و نیازمندان از جمله مواردی است که در سیره معصومان(ع) دیده می‌شود و به عنوان اصلی‌ترین امور در زندگی آن‌ها بروز و ظهور دارد.

♦️ وی ادامه داد: طبق روایت‌هایی که از زندگی حضرت علی(ع) انجام شده است می‌بینیم که بخش قابل توجهی از زندگی این امام بزرگوار نخست به عبادت و سپس انجام امر زکات و رسیدگی به فقرا و نیازمندان صرف شده است، ایشان زکات و رسیدگی به فقرا را اولویت کار خود و به عنوان یک عبادت بزرگ بر می‌شمردند.

♦️ مسئول شورای زکات شهرستان دماوند با اشاره به جایگاه زکات در جمهوری اسلامی بیان کرد:
متأسفانه مسئولان و مردم این امر را کار دسته چندم می‌دانند و چندان به آن اهمیّت نمی‌دهند، این در صورتی است که در دین مبین اسلام نماز، زکات و امر به معروف در اولویت قرار دارد و تأکید بسیار زیادی بر آن‌ها شده است.

♦️ فتاح دماوندی گفت: ما باید در سطح کشور و شهرستان به شکلی برنامه‌ریزی کنیم که بتوانیم مردم را به انجام زکات تشویق کنیم، بخشی از راه‌های تشویق مردم به اجرای زکات مربوط به کارهای تبلیغی مانند برگزاری مسابقات کتابخوانی، سرود، نقاشی و تئاتر ویژه زکات، نامگذاری کوچه و یا میدان به نام زکات، دیوارنویسی احادیثی که بر زکات تأکید دارند، بر می‌گردد که می‌توان با همکاری ادارات ارشاد و آموزش و پرورش این اقدامات را اجرایی کرد.

♦️ وی سپس با بیان اینکه تمام نهادها باید در اجرای این امر تلاش کنند افزود: اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان دماوند باید در اجرای این امر، وقف ویژه زکات را گسترش دهد و این امر را فرهنگ‌سازی کند تا اهمیّت زکات بر مردم روشن و واضح شود.

♦️ مسئول شورای زکات شهرستان دماوند در پایان با اشاره به اینکه در شهرستان دماوند بیشتر زکات مستحبی وجود دارد خاطرنشان کرد: افرادی که گله‌های گوسفند و گاو دارند باید در سطح شهرستان شناسایی شوند، ما به عنوان عاملان زکات باید این افراد را شناسایی کرده و بانک اطلاعاتی و آماری درستی از آن‌ها داشته باشیم تا بتوانیم راحت‌تر زکات را تحویل بگیریم و به دست نیازمندان برسانیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *