امام جمعه شهرستان دماوند: منابع طبیعی امانت نسل‌های بعدی است/ بهره‌برداری بی‌رویه از منابع آب و خاک به سادگی قابل جبران نیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه شهرستان دماوند، حجت‌الاسلام‌والمسلمین کاظم فتاح‌دماوندی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شهرستان دماوند در جمع نمازگزاران اظهار کرد: ماه رجب، ماه بارش رحمت الهی و ماه امیرالمومنین(ع) است.

وی افزود: ابن عباس می‌گوید:« هرگاه ماه رجب فرا می‌رسید، رسول خدا(ص) مسلمانان را جمع می‌کرد و عظمت این ماه را به ایشان یادآوری می‌کرد».

امام جمعه دماوند با اشاره به برخی از اعمال ماه رجب بیان کرد: از جمله اعمال این ماه روزه گرفتن است؛ رسول خدا فرمودند:« هرکس یک روز از این ماه را روزه دارد، از ناراحتی قیامت ایمن خواهد بود».

فتاح‌دماوندی ادامه داد: همچنین ایشان فرمودند: «یک روز روزه در این ماه برای رضای خدا، دربردارنده رضوان الهی، خاموش کننده خشم خدا و مسدودکننده دری از درهای آتش است».

وی اظهار داشت: از دیگر اعمال ماه رجب، خواندن دعاست؛ امام صادق(ع) بر خواندن دعای «یا من یرجوه لکلخیر…» در هر صبح، شام و بعد از هر نماز تاکید کردند؛ علاوه بر این خواندن زیارت امام رضا(ع)، بجا آوردن عمره و خواندن دعای مخصوص ماه نیز مورد تاکید است.

امام جمعه دماوند گفت: هزار بار ذکر لا اله الا الله، صد بار استغفرالله الذی لا اله الا هو وحده لا شریک له و اتوبالیه، هزار بار استغفرالله ذالجلال و الاکرام من جمیع الذنوب و الالام نیز مورد تاکید است.

فتاح دماوندی در خصوص نماز خواندن در ماه رجب تصریح کرد: در هر شب دو رکعت نماز و در هر رکعت بعد از حمد سه مرتبه سوره کافرون، یک بار سوره اخلاص و دعای بعد از هر نماز بیان شده است.

وی اشاره ای نیز به اعمال لیله‌الرغایب داشت و از انجام روزه در پنج‌شنبه و انجام اعمال در شب جمعه صحبت به میان آورد.

امام جمعه دماوند در خصوص اعمال شب و روز اول ماه رجب بیان کرد: در اعمال شب اول، غسل، شب زنده‌داری و زیارت امام حسین(ع) و در اعمال روز اول، غسل، روزه، زیارت امام حسین(ع)، زیارت امام رضا(ع) و نماز حضرت سلمان آمده است.

فتاح دماوندی گفت: روز اول رجب مصادف با ولادت امام محمد باقر(ع) و روز سوم مصادف با شهادت امام هادی(ع) است؛ باقرالعلوم مشهورترین لقب امام پنجم است که به معنای کسی است که علم را شکافت و رموز دقیق آن را روشن کرد.

وی ادامه داد: نهضت علمی امام باقر(ع)، الگوی عملی نسل جوان برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است؛ امام خمینی(ره) فرمودند:« ما مفتخریم که باقرالعلوم که بالاترین شخصیت تاریخ است و کسی جز خداوند، رسول او و ائمه معصومین مقام او را درک نکرد، از ماست».

نهضت علمی امام باقر(ع)، الگوی عملی نسل جوان برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی است

امام جمعه دماوند تاکید کرد: ما برای حل مشکلات کشور در همه زمینه‌ها، باید از روش‌های علمی استفاده کنیم و این درس امروز ما از امام باقر(ع) به عنوان الگوی علم و پژوهش بود.

فتاح دماوندی اذعان داشت: امام باقر(ع) فرمودند:« علم گنجینه‌ایی است که کلید آن پرسش است؛ پس سوال کنید تا خدا شما را مورد رحمتش قرار دهد، زیرا سوال کردن باعث می‌شود که چهار گروه و یا شخص اجر ببرند: پرسش‌گر، معلم، شنونده و کسی که پاسخ می‌دهد».

وی بیان کرد: ایشان فرمودند که عالمی که از علمش بهره برده شود، برتر از هزار عابد است؛ در مسئله منابع طبیعی و حل مشکلات مربوط به آن نیز باید از روش های علمی و تخصصی استفاده کنیم.

امام جمعه دماوند ضمن گرامیداشت روز درختکاری گفت: منابع طبیعی، امانت نسل‌های بعد در نزد ماست که باید حفظ شده و توسعه یابد؛ بهره‌برداری‌های بی‌رویه و نامناسب از منابع آب، خاک و پوشش گیاهی به سادگی قابل جبران نیست.

فتاح دماوندی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب فرمودند:« مسئله منابع طبیعی، تجملاتی و درجه دو نیست، بلکه مسئله‌ای حیاتی است و برای سرسبز نگه‌داشتن کشور باید نهضتی فراگیر برپا شود».

وی تاکید کرد: دولت و ملت باید برای اقدامات چندمنظوره آبخیزداری، مرتع‌داری، جنگل‌داری و جنگل‌کاری به هم کمک کنند؛ ما باید از فرسایش خاک و رسوب جلوگیری کنیم، برای مهار سیلاب‌های ویرانگر برنامه‌ریزی کنیم و ازهدررفت آب‌های سطحی جلوگیری کنیم.

امام جمعه دماوند خاطرنشان کرد: علاوه بر این باید برای تغذیه سفره‌های آب‌های زیرزمینی، چشمه‌ها و قنوات برنامه‌ریزی داشته باشیم و از روش‌های علمی برای افزایش رطوبت خاک و تقویت پوشش‌های گیاهی استفاده کنیم.

فتاح دماوندی ضمن تبریک هفته منابع طبیعی به مسؤولان و کارمندان این اداره در شهرستان، خواستار برداشتن قدم‌های بلندتر برای حفظ و توسعه منابع طبیعی در شهرستان دماوند شد.

وی همچنین اشاره‌ای به انتصاب حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی به عنوان ریاست قوه قضاییه کرد و گفت: آنچه که مردم در فصل جدید مسئولیت ایشان و همکاران قضایی‌شان انتظار دارند شامل مبارزه جدی‌تر با فساد اقتصادی، اخلاقی، اجتماعی و سیاسی است.

دستگاه‌های قضایی از تبعیض در توزیع منابع عمومی جلوگیری کند

امام جمعه دماوند اضافه کرد: همچنین خواستار کارآمدتر شدن دستگاه‌های قضایی، تلاش برای تحقق عدالت، کوشش برای کم شدن فاصله طبقاتی، جلوگیری از تبعیض در توزیع منابع عمومی، میدان ندادن به ویژه‌خوارها و رانت‌خوارها در دستگاه‌های حکومتی است.

فتاح دماوندی از تربیت و به کارگیری نیروهای مومن و متخصص در قوه قضاییه، حفظ و حراست از بیت‌المال مسلمین، توجه به حقوق عامه مردم، استمداد از خداوند برای مقابله با وسوسه‌های شیطانی و لقمه‌های حرام، به عنوان سایر درخواست‌ها در این زمینه نام برد.

وی اظهار داشت: همچنین مقام معظم رهبری نیز سفارش‌هایی مانند اجرای سند تحول قضایی بر طبق زمان‌بندی مشخص، مردمی، انقلابی و ضد فساد بودن امور، استفاده از نیروی انسانی صالح و پاک‌دامن از ایشان داشتند.

امام جمعه دماوند از دیگر سفارش‌های مقام معظم رهبری به رئیس جدید قوه قضاییه تحت‌عنوان ملاحظه نکردن این و آن، استفاده از جوانان فاضل، صالح و انقلابی در مسئولیت‌ها، عزت‌مند و شرافت‌مند نگاه داشتن دستگاه قضایی و قضات و همکاری با قوه مجریه و مقننه و هم‌افزایی با آنها نام برد.

فتاح دماوندی همچنین اشاره‌ای به ۲۲ اسفندماه و روز بزرگداشت شهدا داشت و گفت: مقام معظم رهبری فرمودند:« ملت ایران تا ابد میدون شهدا و خانواده آنهاست، این را همه ملت باید بدانند، هرچه عزت و پیشرفت به دست آوریم، مرهون خون شهدا هستیم و اینها بودند که به ما، کشور، ملت و اسلام عزت دادند».

وی تصریح کرد: وظیفه ما در قبال شهدا این است که پیام آنها را تبلیغ کنیم؛ پیام شهدا عمل به دستورات اسلام، قرآن و اهل بیت(ع) بود؛ پیام آنها حمایت از منافع مستضعفین و مبارزه با مستکبرین بود.

امام جمعه دماوند از تاکید امام خمینی(ره) بر مطالعه و تفکر در وصیت‌نامه شهدا صحبت به میان آورد و اشاره‌ای به ۱۷ اسفند تحت عنوان شهادت سردار بزرگ خیبر حاج محمد ابراهیم همت، ۱۹ اسفند به عنوان سالروز عملیات بدر در هویزه، ۲۳ اسفند تحت‌عنوان آغاز عملیات والفجر ۱۰ و شهادت فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول الله داشت.

فتاح دماوندی بیان کرد: امام خمینی(ره) فرمودند:« شهدا در قهقهه مستانه‌شان و در شادی وصولشان عند برهم یرزقون‌اند، ملتی که سالار شهیدان را پیشوا، ایثار و فداکاری را سلاح و شهادت را مسبب جاودانگی خود می‌داند، از چه می‌ترسد و با چه کسی جز خداوند معامله می‌کند؟».

منبع: پایگاه خبری عصرشرق

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *