امام جمعه شهرستان دماوند: باید رتبه فرهنگی شهرستان دماوند رصد و نقاط ضعف و قوت آن شناخته شود/ هنرمندان باید طرح‌ها و برنامه‌های خود و نحوه حمایت از آن را به شورای فرهنگ عمومی ارائه دهند

امام جمعه شهرستان دماوند با بیان اینکه باید رتبه فرهنگی این شهرستان رصد و نقاط ضعف و قوت آن شناخته شود، گفت: هنرمندان باید طرح‌ها و برنامه‌های خود و نحوه حمایت از آن را به شورای فرهنگ عمومی ارائه دهند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه شهرسان دماوند، حجت الاسلام والمسلمین کاظم فتاح دماوندی در اولین نشست با مسئولان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن‌های هنری شهرستان دماوند اظهار داشت: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری نماز جمعه قلب فرهنگی و امام جمعه فرمانده قرارگاه فرهنگی هر شهر می‌باشد واصالتاً کار امام جمعه یک امر فرهنگی است و از این باب می‌توان با اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تعامل داشت.
وی ادامه داد: هر اقدام فرهنگی که در سطح شهرستان انجام می‌گردد باید بهصورت هماهنگ شده باشد.
امام جمعه شهرستان دماوند گفت: باید مسئولین اداراتی که با فرهنگ ارتباط مستقیم دارند هرسال چندین مرتبه جلساتی تشکیل دهند که اقداماتی هماهنگ شده و با تقسیم کارانجام دهند.
فتاح دماوندی بیان داشت: بستر این امر در شورای عمومی مطرح و محیاست اما در جلسات این شورا افرادی حضور دارند که ممکن است به صورتمستقیم با موضوع فرهنگ ارتباط نداشته باشند، از این جهت بهتر است جلساتی که فرهنگیان برگزار می‌کنند به صورت دبیرخانه و کارگروه ویژه جلسات شورای فرهنگ عمومی باشد و به موضوعات مهم فرهنگی پرداخته تا در شورا که قدرت بیشتری دارند مطرح شود.
وی خاطرنشان کرد: رئیس شورای فرهنگ عمومی امام جمعه است و می‌توان از ظرفیت و قدرت این شورا برای حل مسائل فرهنگی شهرستان استفاده کرد.
این مقام مسئول بیان داشت: ادارات مرتبط با موضوع فرهنگ می‌تواند سپاه، اداره اوقاف، روحانیون، حوزه علمیه، مدرسه، دانشگاه، هنرمندان و مطبوعات باشد که با گرد هم‌آیی در رابطه با مسائل فرهنگی شهرستان تصمیم بگیرند.
وی تاکید کرد: باید رتبه فرهنگی شهرستان دماوند رصد شده و نقاط ضعف و قوت آن شناخته شود و آن جمع هنرمندان از شورای فرهنگی عمومی، اداره فرهنگ و ارشاد و دفتر امام جمعه بتوانند کمک بگیرند.
امام جمعه دماوند گفت: در این جلسات می‌توان از حضور اساتید بازنشسته دانشگاه و معلمان بازنشسته و هرآن کس که با مقوله فرهنگ در ارتباط است استفاده کرد.
*هنرمندان باید نقش خود را در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب مشخص کرده باشند
فتاح دماوندی با اشاره به بیانیه مقام معظم رهبری در خصوص گام دوم انقلاب عنوان داشت: هنرمندان باید نقش خود را در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب مشخص کرده و طرح‌هایی در این خصوص آماده کنند و انجمن‌های مختلف هر آنچه از توانشان می‌آید در این رابطه مطرح کنند.
وی گفت: باید هفت بند بیانیه گام دوم انقلاب در جلسات مرور و بررسی شود تا همه حاضرین در جلسه هرچه در توان دارند را رابطه با تحقق این بیانیه ارائه نمایند.
امام جمعه دماوند خاطرنشان کرد: اسلام بر پایه قرآن و اهل بین می‌باشد و باید تمامی اقداماتی که برنامه‌ریزی می‌شود بر پایه قرآن و اهل بیت باشد، البته شاخصه‌های ایرانی نیز باید با اسلام تلفیق شود و اگر عمل فرهنگی ایرانی اما در تضاد با اسلام بود کنار گذاشته خواهد شد.
فتاح دماوندی گفت: همه ما ابتدا مسلمان سپس یک ایرانی هستیم، ایرانیان نیز اسلام را پذیرفته‌اند و بهترین آثار هنر اسلامی نیز طی تاریخ ۱۴۰۰ ساله اسلام مربوط به ایرانیان می‌باشد، بنابراین می‌توانیم از زبان هنر برای تحقق فرامین اسلام استفاده کرد.
*آثار هنری هنرمندان دماوند در مناسبت‌های ماه محرم و ماه مبارک رمضان باید دیده شود
وی در خصوص حضور هنرمندان در مراسم و مناسبت‌های مختلف در سطح شهرستان دماوند عنوان کرد: هنرمندان باید دیده شوند، می‌توان از مکان‌هایی همچون حسینیه‌ها در شب‌های ماه محرم و ماه مبارک رمضان، برای دیده شدن آثار هنری آنها استفاده کرد.
وی ادامه داد: هر شب حدود ۵۰۰ هزار نفر و در روز عاشورا ۸ هزار نفر برای مراسم ماه محرم حضور دارند که جای خالی هنرمندان در این جمع احساس می‌شود.
فتاح دماوندی افزود: بهتر است برخی نمایشگاه‌های آثار هنری همچون عکاسی، خطاطی، نقاشی، آثار تجسمی، شعر و دکلمه و تئاتر در مناسبت‌هایی همچون ماه محرم با برنامه‌ریزی مناسب برگزار شود و از هنر در راستای نمایش سبک زندگی اسلام و امام حسین نهایت استفاده را داشت و نباید تنها سخنرانی و مداحی در این شب‌ها انجام گیرد.
وی تاکید کرد: قطعاً مردم از کارهای هنری استقبال خواهند کرد، در روزهایی همچون ۱۳ آبان، ۲۲ بهمن و روز قدس نیز هنرمندان می‌توانند به در خیابان‌ها برای نمایش هنر خود به سراغ مردم بروند همچنین می‌توانند در مدارس، دانشگاه‌ها، مساجد، بازار و میادین اصلی شهر و کلیه تجمعات عمومی حضور داشته باشند و آثار هنری خود را به نمایش بگذارند.
وی در خصوص بالا بردن سرانه مطالعه در سطح شهرستان عنوان کرد: می‌توان برای دانشجویان و دانش‌آموزان در جهت بالا بردن سرانه مطالعه مسابقات و جشنواره‌هایی همراه با جوایز برگزار کرد.
امام جمعه شهرستان دماوند گفت: راه دیگری برای مطرح شدن هنرمندان ارائه طرح‌هایی در قالب استانی و کشوری می‌باشد، هنرمندان باید برای هر موضوع که پیش می‌آید پیش قدم شده و طرح هنری خود را از طریق امام جمعه یا فرمانداری و دیگر مسئولین ارائه دهند، همچنین می‌توانند در دیگر شهرها نیز نمایشگاه برگزار کرده و با نوآوری و خلاقیت هنر خود را به نمایش بگذارند.
وی گفت: از هنر تئاتر می‌توان در قالب مسائل انقلابی، مذهبی و دینی استفاده کرد، برای حمایت از نشر و چاپ کتاب نیز دفتر امام جمعه کمک لازم در زمینه ایجاد بازار فروش را انجام خواهد داد و می‌توان از فضای نماز جمعه برای فروش کتاب استفاده کرد.
*هنرمندان باید طرح‌ها و برنامه‌های خود و نحوه حمایت از آن را به شورای فرهنگ عمومی ارائه دهند/ بودجه دغدغه اصلی هنرمندان دماوند است
امام جمعه دماوند به هنرمندان گفت: هنرمندان باید طرح‌ها و برنامه‌های خود و نحوه حمایت از آن را به شورای فرهنگ عمومی و دفتر امام جمعه ارائه کرده تا از تریبون نماز جمعه و قدرت شورای فرهنگ عمومی در جهت اثر گذاری هرچه بیشتر به این طرح‌ها بتوان استفاده کرد.
فتاح دماوندی در خصوص بودجه برای حمایت از هنرمندان عنوان کرد: بودجه دغدغه همه است هرچند که دفتر امام جمعه بودجه‌ای برای حمایت از هنرمندان در نظر نگرفته ولی این‌طور نیست که هیچ بودجه‌ای تعریف نشده باشد، می‌توان از دیگر ادارات و ارگانها در این راستا کمک گرفت.
وی در رابطه با صندوق قرض‌الحسنه هنرمندان گفت: هنرمندان می‌توانند بین خود یا در مسجد و صندوق‌های قرض‌الحسنه صندوقی جهت حمایت از خود تشکیل داده و یا می‌توان برای تسهیل وام دهی به هنرمندان با بانک‌ها نیز وارد مذاکره شد.
این مقام مسئول در خاتمه خاطرنشان کرد: هنرمندان هر طرح، برنامه، انتقاد یا پیشنهادی دارند می‌توانند به صورت مکتوب به مسئول مربوطه و دفتر امام جمعه تقاضای خود را ارائه کرده و ما نیز نهایت حمایت خود را از آنها به عمل خواهیم آورد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *